História a súčasnosť 

Fotka spred desiatich rokov, keď chcel Ladislav začať s upratovaním.
Fotka spred desiatich rokov, keď chcel Ladislav začať s upratovaním.
A týmto vrecom to celé odštartovalo :)
A týmto vrecom to celé odštartovalo :)
vrecia na pleci, niekoľko km
vrecia na pleci, niekoľko km
kára na odpad zo Spišskej
kára na odpad zo Spišskej

Kedy vzniklo OZ?

14.8.2020 na ustanovujúcej členskej schôdzi občianskeho združenia, kde boli prijaté aj stanovy občianskeho združenia.

Prečo vzniklo OZ?

Spojili sa ľudia ktorým záleží na okolí v ktorom žijú, odpad ktorý vzniká ľudskou ľahostajnosťou nás pomaly, ale isto pohlcuje. Preto sme sa rozhodli likvidovať ho na vlastnú päsť s pomocou samospráv a inštitúcií.

Kto založil OZ?

OZ Save Nature by Čivas založil Ladislav Stupák, z Veľkej Idy.

Ako vznikla myšlienka so zberom odpadu a založením občianskeho združenia?

Predseda OZ Ladislav Stupák chcel začať zbierať odpad, už pred vyše desiatimi rokmi, keď natrafili na prechádzke so psom v okolí Veľkej Idy po záplavách ktoré vtedy sužovalo východné Slovensko haldu plastového odpadu, ako sám priznal, v tom čase to nechal tak, hanbil sa, čo povedia ľudia, že zbieram odpad po iných. Hanba nakoniec opadla a v roku 2017, taktiež pri prechádzke s priateľkou Vandou R. a ich psom Maxom našli v lese odpad. Rozhodli sa priniesť na druhý deň vrece a neporiadok vyčistiť a práve tým jedným vrecom odpadu to začalo. Odpad vláčili niekoľko km na svojich pleciach, neskôr si kúpili káru, po ktorú boli až pri Spišskej novej Vsi, aby toho mohli čistiť ešte viac. Ladislav založil na sociálnej sieti Instagram účet pod názvom save_nature_civas , začal tak svoje zbery odpadu zdieľať medzi svojimi známymi, aj neznámymi, neskôr založil stránku s podobným menom, aj na Facebooku. Keďže Ladislav svoje aktivity zdieľal, časom sa pridali aj kamaráti, ktorým taktiež odpad v prírode prekážal. Ozval sa aj Ladislavou spolužiak a kamarát z detstva Csaba B. a ten pomohol Ladislavovi vytvoriť logo, ktoré používa OZ dodnes. OZ sme sa rozhodli založiť pre to, lebo sa nám začínali ozývať ľudia zo sociálnych sietí a chceli nás podporiť finančne a aj materiálne, keďže sme to nechceli na súkromný účet rozhodli sme teda založiť si OZ s transparentným účtom, ktorý je viditeľný pre širokú verejnosť. Taktiež sme prišli na to, že cez OZ vieme čerpať granty, ktoré ponúkajú rôzne organizácie, banky, samosprávy atď., a tým vieme pracovať efektívnejšie a OZ sa razom začalo zväčšovať a taktiež nabralo na sile.

Čo znamená Čivas?

Túto otázku nám dávajú, v médiách, ale aj fanúšikovia, či náhodný okoloidúci pri pohľade na naše logo :) Čivas je prezývka predsedu OZ, ktorý to celé založil, prezývku mu dal jeho švagor pred vyše dvadsiatimi rokmi, dodnes sa nevedia dohodnúť, že prečo práve Čivas :P

Ako sa darí OZ?

Dnes nás je vyše päťdesiat členov, z toho sa striedame aktívne zhruba tridsiati, zapájame, aj deti s rodičmi z romskej komunity a všetci spolu fungujeme ako jedna veľká rodina, staráme sa jeden o druhého, pomáhame si aj v reálnom živote a chodievame spolu na výlety a dovolenky, čiže plán vyšiel, ľudia sa spojili pre dobrú vec a budujeme komunitu na ktorej nám záleží a ktorá si váži životné prostredie :)

sused
sused
kamaráti
kamaráti